VK Mobile VK5000
1.7/ 10
Announced 2006Cancelled
- NetworkGSM
- Display1.5 inches · 128×160
- Camera1.3 MP
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The VK Mobile VK5000 is a smartphone announced 2006. Key specs include a 1.5 inches display and a 1.3 MP main camera. AppsApk rates the VK Mobile VK5000 at 1.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2006, March |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 91.8 x 50 x 9.9 mm (3.61 x 1.97 x 0.39 in) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | OLED, 256K colors |
| Size | 1.5 inches, 24 x 29 mm, 7.1 cm2 (~15.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~137 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | QCIF |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
● Questions about this phone
When was the VK Mobile VK5000 released?
The VK Mobile VK5000 was announced 2006, March.
What is the VK Mobile VK5000's display size?
The VK Mobile VK5000 has a 1.5 inches display with 128 x 160 pixels (~137 ppi density) resolution.
What camera does the VK Mobile VK5000 have?
The VK Mobile VK5000 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
Does the VK Mobile VK5000 support 5G?
No, the VK Mobile VK5000 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the VK Mobile VK5000?
AppsApk's editorial team rates the VK Mobile VK5000 at 1.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.