| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
| Dimensions | 152.6 x 76.5 x 8.2 mm (6.01 x 3.01 x 0.32 in) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano SIM) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Single | 16 MP, AF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3930 mAh battery |
| Charging | Battery charging 10W |
| Colors | Gold |
| Models | YU5551 |
| Price | About 168 USD |