YU Yunique 2
4.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The YU Yunique 2 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the YU Yunique 2 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 72.7 x 9.2 mm (5.71 x 2.86 x 0.36 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | 13 MP, f/2.0, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Coal Black |
| Models | YU5011 |
| Price | About 84 USD |
● Questions about this phone
When was the YU Yunique 2 released?
The YU Yunique 2 was announced 2017, July.
What is the YU Yunique 2's display size?
The YU Yunique 2 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the YU Yunique 2 have?
The YU Yunique 2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the YU Yunique 2 have?
The YU Yunique 2 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the YU Yunique 2 have?
The YU Yunique 2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the YU Yunique 2 battery capacity?
The YU Yunique 2 has a 2500 mAh battery.
Does the YU Yunique 2 support 5G?
No, the YU Yunique 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the YU Yunique 2 run?
The YU Yunique 2 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the YU Yunique 2?
AppsApk's editorial team rates the YU Yunique 2 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.