YU Ace
4.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The YU Ace is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the YU Ace at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 148 x 70.5 x 9.6 mm (5.83 x 2.78 x 0.38 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 76.7 cm2 (~73.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~295 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6739WW (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Grey, Elektric Blue, Rose Gold |
| Models | YU5014 |
| Price | About 84 USD |
● Questions about this phone
When was the YU Ace released?
The YU Ace was announced 2018, August.
What is the YU Ace's display size?
The YU Ace has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the YU Ace have?
The YU Ace is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the YU Ace have?
The YU Ace is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the YU Ace have?
The YU Ace features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the YU Ace battery capacity?
The YU Ace has a 4000 mAh battery.
Does the YU Ace support 5G?
No, the YU Ace does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the YU Ace run?
The YU Ace runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the YU Ace?
AppsApk's editorial team rates the YU Ace at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.