| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2017, July |
| Status | Available. Released 2017, July |
| Dimensions | 145 x 72.7 x 9.2 mm (5.71 x 2.86 x 0.36 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6737 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
| Features | 13 MP, f/2.0, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Po 2500 mAh battery |
| Colors | Champagne Gold, Coal Black |
| Models | YU5011 |
| Price | About 84 USD |