YU Yureka 2
4.9/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3930 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The YU Yureka 2 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3930 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the YU Yureka 2 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, September |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 76.5 x 8.2 mm (6.01 x 3.01 x 0.32 in) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3930 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold |
| Models | YU5551 |
| Price | About 168 USD |
● Questions about this phone
When was the YU Yureka 2 released?
The YU Yureka 2 was announced 2017, September.
What is the YU Yureka 2's display size?
The YU Yureka 2 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the YU Yureka 2 have?
The YU Yureka 2 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the YU Yureka 2 have?
The YU Yureka 2 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the YU Yureka 2 have?
The YU Yureka 2 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the YU Yureka 2 battery capacity?
The YU Yureka 2 has a 3930 mAh battery.
Does the YU Yureka 2 support 5G?
No, the YU Yureka 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the YU Yureka 2 run?
The YU Yureka 2 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the YU Yureka 2?
AppsApk's editorial team rates the YU Yureka 2 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.