YU Yureka Black
5.0/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The YU Yureka Black is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the YU Yureka Black at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 69.6 x 8.7 mm (5.59 x 2.74 x 0.34 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Matte Black, Chrome Black |
| Models | YU5040 |
| Price | About 126 USD |
● Questions about this phone
When was the YU Yureka Black released?
The YU Yureka Black was announced 2017, June.
What is the YU Yureka Black's display size?
The YU Yureka Black has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the YU Yureka Black have?
The YU Yureka Black comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the YU Yureka Black have?
The YU Yureka Black is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the YU Yureka Black have?
The YU Yureka Black features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the YU Yureka Black battery capacity?
The YU Yureka Black has a 3000 mAh battery.
Does the YU Yureka Black support 5G?
No, the YU Yureka Black does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the YU Yureka Black run?
The YU Yureka Black runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the YU Yureka Black?
AppsApk's editorial team rates the YU Yureka Black at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.