| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
| Dimensions | 142 x 69.6 x 8.7 mm (5.59 x 2.74 x 0.34 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| Single | 13 MP, 1/3", 1.12µm, PDAF |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
| Colors | Matte Black, Chrome Black |
| Models | YU5040 |
| Price | About 126 USD |