| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
| Dimensions | 159.5 x 75.2 x 8.1 mm (6.28 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 198.5 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.38 inches, 99.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~404 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Triple |
12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 8 MP, f/2.2, (wide) 2 MP, f/2.4, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 33W |
| Colors | Purple, Aurora White, Black |
| Models | V1936A, V1936T |
| Price | About 294 USD |
Check out our Exclusive Vivo iQOO Neo 855
$399.99