vivo Z3i
4.7/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3315 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The vivo Z3i is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 3315 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the vivo Z3i at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 75.6 x 8.1 mm (6.14 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 99.1 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~400 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3315 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora blue, Millenium Pink |
| Price | About 386 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Z3i released?
The vivo Z3i was announced 2018, October.
What is the vivo Z3i's display size?
The vivo Z3i has a 6.3 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Z3i have?
The vivo Z3i comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the vivo Z3i have?
The vivo Z3i is available with 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the vivo Z3i have?
The vivo Z3i features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo Z3i battery capacity?
The vivo Z3i has a 3315 mAh battery.
Does the vivo Z3i support 5G?
No, the vivo Z3i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Z3i run?
The vivo Z3i runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the vivo Z3i?
AppsApk's editorial team rates the vivo Z3i at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.