vivo Z5
8.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.38 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Z5 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.38 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Z5 at 8.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, August |
BODY | |
| Dimensions | 159.5 x 75.2 x 8.1 mm (6.28 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.38 inches, 99.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~404 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM712 Snapdragon 712 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 5 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 32 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora illusion, Bamboo Forest Night, Holographic illusion |
| Models | V1921A, V1921T |
| Price | About 230 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Z5 released?
The vivo Z5 was announced 2019, July.
What is the vivo Z5's display size?
The vivo Z5 has a 6.38 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Z5 have?
The vivo Z5 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo Z5 have?
The vivo Z5 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the vivo Z5 have?
The vivo Z5 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the vivo Z5 battery capacity?
The vivo Z5 has a 4500 mAh battery.
Does the vivo Z5 support 5G?
No, the vivo Z5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Z5 run?
The vivo Z5 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Z5?
AppsApk's editorial team rates the vivo Z5 at 8.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.