| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, June |
| Dimensions | 259 x 167 x 8.9 mm (10.20 x 6.57 x 0.35 in) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT8163A |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack |
Yes DTS HD sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6100 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 253 USD |