Acer Iconia B1-721
6.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- CameraVGA
- Memory1 GB RAM
- Battery2955 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Acer Iconia B1-721 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2955 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Acer Iconia B1-721 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 199 x 122.3 x 11.4 mm (7.83 x 4.81 x 0.45 in) |
| Weight | 323 g (11.39 oz) |
| SIM | Yes |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT8312 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2955 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Red |
| Price | About 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Iconia B1-721 released?
The Acer Iconia B1-721 was announced 2014, January. Released 2014, January.
What is the Acer Iconia B1-721's display size?
The Acer Iconia B1-721 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Iconia B1-721 have?
The Acer Iconia B1-721 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Acer Iconia B1-721 have?
The Acer Iconia B1-721 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What is the Acer Iconia B1-721 battery capacity?
The Acer Iconia B1-721 has a 2955 mAh battery.
Does the Acer Iconia B1-721 support 5G?
No, the Acer Iconia B1-721 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Acer Iconia B1-721 run?
The Acer Iconia B1-721 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Acer Iconia B1-721?
AppsApk's editorial team rates the Acer Iconia B1-721 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.