Acer Liquid Z6 Plus
6.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4080 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Acer Liquid Z6 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4080 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Acer Liquid Z6 Plus at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 153.8 x 75.6 x 8.5 mm (6.06 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4080 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 279 USD |
● Questions about this phone
When was the Acer Liquid Z6 Plus released?
The Acer Liquid Z6 Plus was announced 2016, August.
What is the Acer Liquid Z6 Plus's display size?
The Acer Liquid Z6 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Acer Liquid Z6 Plus have?
The Acer Liquid Z6 Plus comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Acer Liquid Z6 Plus have?
The Acer Liquid Z6 Plus is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Acer Liquid Z6 Plus have?
The Acer Liquid Z6 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Acer Liquid Z6 Plus battery capacity?
The Acer Liquid Z6 Plus has a 4080 mAh battery.
Does the Acer Liquid Z6 Plus support 5G?
No, the Acer Liquid Z6 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Acer Liquid Z6 Plus run?
The Acer Liquid Z6 Plus runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Acer Liquid Z6 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Acer Liquid Z6 Plus at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.