| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 191 x 127 x 11 mm (7.52 x 5.0 x 0.43 in) |
| Weight | 390 g (13.76 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
| Type | TFT touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Colors | Twilight Blue, Black, Vermillion |
| Price | About 110 USD |