alcatel Pop 3 (5)
2.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The alcatel Pop 3 (5) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3/ 1.1 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the alcatel Pop 3 (5) at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 28(700), LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 20(800), 40(2300), LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, Q4 |
| Status | Available. Released 2015, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 71.5 x 9.9 mm (5.55 x 2.81 x 0.39 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Protection | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3/ 1.1 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32/256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP/ 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000/ 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop 3 (5) released?
The alcatel Pop 3 (5) was announced 2015, Q4.
What is the alcatel Pop 3 (5)'s display size?
The alcatel Pop 3 (5) has a 5.0 inches display.
How much RAM does the alcatel Pop 3 (5) have?
The alcatel Pop 3 (5) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop 3 (5) have?
The alcatel Pop 3 (5) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop 3 (5) have?
The alcatel Pop 3 (5) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP or 8 MP.
What is the alcatel Pop 3 (5) battery capacity?
The alcatel Pop 3 (5) has a 1800 mAh battery.
Does the alcatel Pop 3 (5) support 5G?
No, the alcatel Pop 3 (5) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop 3 (5) run?
The alcatel Pop 3 (5) runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop 3 (5)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop 3 (5) at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.