alcatel 2012
2.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkGSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery750 mAh
- OS—
Sponsored
The alcatel 2012 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 2.8 inches display, a 3.15 MP main camera, and a 750 mAh battery. AppsApk rates the alcatel 2012 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
LAUNCH | |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
BODY | |
| Dimensions | 107 x 53.7 x 14 mm (4.21 x 2.11 x 0.55 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | 240p@15fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB 1.1 |
| Radio | FM radio, RDS |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Chocolate |
| Models | 2012G, 2012D |
| Price | 55 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel 2012 released?
The alcatel 2012 was announced 2014.
What is the alcatel 2012's display size?
The alcatel 2012 has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the alcatel 2012 have?
The alcatel 2012 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the alcatel 2012 battery capacity?
The alcatel 2012 has a 750 mAh battery.
Does the alcatel 2012 support 5G?
No, the alcatel 2012 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the alcatel 2012?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 2012 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.