| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | No |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
| Dimensions | 418.5 x 266.3 x 19.5 mm (16.48 x 10.48 x 0.77 in) |
| Weight | 2018.3 g (4.45 lb) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 17.3 inches, 825.1 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~127 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT8163 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Single | No |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 274 USD |