Allview AX4 Nano Plus
6.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- CameraVGA
- Memory8 GB
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Allview AX4 Nano Plus is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, up to 8GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2700 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Allview AX4 Nano Plus at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 189 x 108 x 10 mm (7.44 x 4.25 x 0.39 in) |
| Weight | 300 g (10.58 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8312 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM Radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 81 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview AX4 Nano Plus released?
The Allview AX4 Nano Plus was announced 2015, June.
What is the Allview AX4 Nano Plus's display size?
The Allview AX4 Nano Plus has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much storage does the Allview AX4 Nano Plus have?
The Allview AX4 Nano Plus is available with 8GB of internal storage.
What is the Allview AX4 Nano Plus battery capacity?
The Allview AX4 Nano Plus has a 2700 mAh battery.
Does the Allview AX4 Nano Plus support 5G?
No, the Allview AX4 Nano Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Allview AX4 Nano Plus run?
The Allview AX4 Nano Plus runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Allview AX4 Nano Plus?
AppsApk's editorial team rates the Allview AX4 Nano Plus at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.