Allview Soul X5 Style
6.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.2 inches · 720×1500
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Allview Soul X5 Style is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Allview Soul X5 Style at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, November |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.2 x 76.3 x 8.1 mm (6.19 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.7 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1500 pixels (~268 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, Gold |
| Price | About 245 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview Soul X5 Style released?
The Allview Soul X5 Style was announced 2018, November.
What is the Allview Soul X5 Style's display size?
The Allview Soul X5 Style has a 6.2 inches display with 720 x 1500 pixels (~268 ppi density) resolution.
How much RAM does the Allview Soul X5 Style have?
The Allview Soul X5 Style comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Allview Soul X5 Style have?
The Allview Soul X5 Style is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Allview Soul X5 Style have?
The Allview Soul X5 Style features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Allview Soul X5 Style battery capacity?
The Allview Soul X5 Style has a 4000 mAh battery.
Does the Allview Soul X5 Style support 5G?
No, the Allview Soul X5 Style does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Allview Soul X5 Style run?
The Allview Soul X5 Style runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Allview Soul X5 Style?
AppsApk's editorial team rates the Allview Soul X5 Style at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.