| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2014, November |
| Dimensions | 194 x 107 x 9.7 mm (7.64 x 4.21 x 0.38 in) |
| Weight | 283.7 g (10.02 oz) |
| SIM | No |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1 |
| Chipset | Intel Atom Z3735G |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2400 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 79 USD |