Allview AX501Q
5.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Allview AX501Q is a tablet announced 2016. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Allview AX501Q at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 192 x 108.5 x 9.9 mm (7.56 x 4.27 x 0.39 in) |
| Weight | 253.6 g (8.96 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TN capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8321 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| NFC | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Allview AX501Q released?
The Allview AX501Q was announced 2016, June.
What is the Allview AX501Q's display size?
The Allview AX501Q has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Allview AX501Q have?
The Allview AX501Q comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Allview AX501Q have?
The Allview AX501Q is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Allview AX501Q have?
The Allview AX501Q features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Allview AX501Q battery capacity?
The Allview AX501Q has a 2500 mAh battery.
Does the Allview AX501Q support 5G?
No, the Allview AX501Q does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Allview AX501Q run?
The Allview AX501Q runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Allview AX501Q?
AppsApk's editorial team rates the Allview AX501Q at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.