| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
| Dimensions | 262 x 159 x 7.7 mm (10.31 x 6.26 x 0.30 in) |
| Weight | 432 g (15.24 oz) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| OS | Android OS (customized); Fire 5 |
| Chipset | Quad-core 1.5 GHz |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Atmos sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Colors | Black, White |
| Price | About 231 USD |