Amazon Fire HDX 8.9 (2014)
6.1/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.9 inches · 2560×1600
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- BatteryNon-removable Li-Ion battery
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Amazon Fire HDX 8.9 (2014) is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.9 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 450 chipset, a 8 MP main camera, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Amazon Fire HDX 8.9 (2014) at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
6.0
design
6.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 231 x 158 x 7.8 mm (9.09 x 6.22 x 0.31 in) |
| Weight | 375 g (Wi-Fi)/ 389 g (4G) (13.23 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.9 inches, 229.7 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~339 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat - customized); Fire 4 |
| Chipset | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 450 |
| GPU | Adreno 420 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS (4G model) |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 341 USD |
● Questions about this phone
When was the Amazon Fire HDX 8.9 (2014) released?
The Amazon Fire HDX 8.9 (2014) was announced 2014, September.
What is the Amazon Fire HDX 8.9 (2014)'s display size?
The Amazon Fire HDX 8.9 (2014) has a 8.9 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Amazon Fire HDX 8.9 (2014) have?
The Amazon Fire HDX 8.9 (2014) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Amazon Fire HDX 8.9 (2014) have?
The Amazon Fire HDX 8.9 (2014) is available with 16GB / 2GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Amazon Fire HDX 8.9 (2014) have?
The Amazon Fire HDX 8.9 (2014) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
Does the Amazon Fire HDX 8.9 (2014) support 5G?
No, the Amazon Fire HDX 8.9 (2014) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Amazon Fire HDX 8.9 (2014) run?
The Amazon Fire HDX 8.9 (2014) runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat - customized)).
What is AppsApk's rating for the Amazon Fire HDX 8.9 (2014)?
AppsApk's editorial team rates the Amazon Fire HDX 8.9 (2014) at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN