Amazon Fire Phone
6.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAmazon Fire 3.5 (Android based)
Sponsored
The Amazon Fire Phone is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.2 GHz Krait 400 chipset, a 13 MP main camera, and a 2400 mAh battery. AppsApk rates the Amazon Fire Phone at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 139.2 x 66.5 x 8.9 mm (5.48 x 2.62 x 0.35 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 (front and back) |
PLATFORM | |
| OS | Amazon Fire 3.5 (Android based), upgradable to 3.6.5 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 800 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | SD4930UR, Fire Phone |
| Price | About 178 USD |
● Questions about this phone
When was the Amazon Fire Phone released?
The Amazon Fire Phone was announced 2014, June.
What is the Amazon Fire Phone's display size?
The Amazon Fire Phone has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Amazon Fire Phone have?
The Amazon Fire Phone comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Amazon Fire Phone have?
The Amazon Fire Phone is available with 32GB / 2GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Amazon Fire Phone have?
The Amazon Fire Phone features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Amazon Fire Phone battery capacity?
The Amazon Fire Phone has a 2400 mAh battery.
Does the Amazon Fire Phone support 5G?
No, the Amazon Fire Phone does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Amazon Fire Phone run?
The Amazon Fire Phone runs Amazon Fire 3.5 (Android based).
What is AppsApk's rating for the Amazon Fire Phone?
AppsApk's editorial team rates the Amazon Fire Phone at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.