| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, November |
| Dimensions | 191 x 115 x 10.6 mm (7.52 x 4.53 x 0.42 in) |
| Weight | 313 g (11.04 oz) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~62.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| OS | Customized Android 5.1 (Lollipop); Fire 5 UI |
| Chipset | Mediatek MT8127 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2980 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 55 USD |