Amazon Fire HD 7
6.1/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 800×1280
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- BatteryNon-removable Li-Ion battery
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Amazon Fire HD 7 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core (2x1.5 GHz & 2x1.2 GHz) chipset, a 2 MP main camera, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Amazon Fire HD 7 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 191 x 128 x 10.6 mm (7.52 x 5.04 x 0.42 in) |
| Weight | 337 g (11.89 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat - customized); Fire 4 |
| CPU | Quad-core (2x1.5 GHz & 2x1.2 GHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Cobalt, Magenta, Citron |
| Price | About 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Amazon Fire HD 7 released?
The Amazon Fire HD 7 was announced 2014, September.
What is the Amazon Fire HD 7's display size?
The Amazon Fire HD 7 has a 7.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Amazon Fire HD 7 have?
The Amazon Fire HD 7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Amazon Fire HD 7 have?
The Amazon Fire HD 7 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Amazon Fire HD 7 have?
The Amazon Fire HD 7 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
Does the Amazon Fire HD 7 support 5G?
No, the Amazon Fire HD 7 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Amazon Fire HD 7 run?
The Amazon Fire HD 7 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat - customized)).
What is AppsApk's rating for the Amazon Fire HD 7?
AppsApk's editorial team rates the Amazon Fire HD 7 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN