| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 11(1500), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) - A2200 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
| Dimensions | 250.6 x 174.1 x 7.5 mm (9.87 x 6.85 x 0.30 in) |
| Weight | 483 g (Wi-Fi) / 493 g (LTE) (1.06 lb) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.2 inches, 324.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1620 x 2160 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| OS | iPadOS 13.1, upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A10 Fusion (16 nm) |
| CPU | Quad-core 2.34 GHz (2x Hurricane + 2x Zephyr) |
| GPU | PowerVR Series7XT Plus (six-core graphics) |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 128GB 3GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), 1.12µm, AF |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| Radio | No |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector; magnetic connector |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 8827 mAh battery (32.9 Wh) |
| Colors | Silver, Gold, Space Gray |
| Models | A2232, A2200, A2198 |
| Price | About 384 USD |