Apple iPhone 11 Pro
9.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.8 inches · 1125×2436
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3046 mAh
- OSiOS 13
Sponsored
The Apple iPhone 11 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.8 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) chipset, a 12 MP main camera, and a 3046 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 11 Pro at 9.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
10.0
performance
10.0
connectivity
10.0
display
9.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 11(1500), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 42(3500), 46(5200), 48, 66(1700/2100) - A2215 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A 1.6 Gbps DL, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 71.4 x 8.1 mm (5.67 x 2.81 x 0.32 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Nano-SIM and/or Electronic SIM card |
| Build | Front/back glass, stainless steel frame |
DISPLAY | |
| Type | Super Retina XDR OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.8 inches, 84.4 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1125 x 2436 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 13, upgradable to iOS 13.2 |
| Chipset | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| CPU | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM, 512GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.0, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 12 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide)"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide) SL 3D camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos Dolby Digital Plus |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 30 min USB Power Delivery 2.0 Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3046 mAh battery (11.67 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold, Midnight Green (matte colors) |
| Models | A2215, A2160, A2217 |
| Price | About 999 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 11 Pro released?
The Apple iPhone 11 Pro was announced 2019, September.
What is the Apple iPhone 11 Pro's display size?
The Apple iPhone 11 Pro has a 5.8 inches display with 1125 x 2436 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPhone 11 Pro have?
The Apple iPhone 11 Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPhone 11 Pro have?
The Apple iPhone 11 Pro is available with 64GB / 4GB / 256GB / 512GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 11 Pro have?
The Apple iPhone 11 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Apple iPhone 11 Pro battery capacity?
The Apple iPhone 11 Pro has a 3046 mAh battery.
Does the Apple iPhone 11 Pro support 5G?
No, the Apple iPhone 11 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPhone 11 Pro run?
The Apple iPhone 11 Pro runs iOS 13.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 11 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 11 Pro at 9.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.