| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - A1459/ A1460 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A1459/ A1460 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) - A1459 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2012, October. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 241.2 x 185.7 x 9.4 mm (9.50 x 7.31 x 0.37 in) |
| Weight | 662 g (1.46 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| OS | iOS 6, upgradable to iOS 10.3 |
| Chipset | Apple A6X (32 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz |
| GPU | PowerVR SGX554MP4 (quad-core graphics) |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM, 128GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
| Features | face detection, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 11560 mAh battery (42.5 Wh) |
| Colors | Black, White |
| Price | About 551 USD |