| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2012, October. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 241.2 x 185.7 x 9.4 mm (9.50 x 7.31 x 0.37 in) |
| Weight | 652 g (1.44 lb) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| OS | iOS 6, upgradable to iOS 10.3 |
| Chipset | Apple A6X (32 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz |
| GPU | PowerVR SGX554MP4 (quad-core graphics) |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM, 128GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.2 MP |
| Features | Face detection, FaceTime over Wi-Fi |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 11560 mAh battery (42.5 Wh) |
| Colors | Black, White |
| Price | About 385 USD |