| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 800 / 850 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, November |
| Dimensions | 200 x 114.4 x 8.3 mm (7.87 x 4.50 x 0.33 in) |
| Weight | 279 g (9.84 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | 200 x 114.4 x 8.3 mm (7.87 x 4.50 x 0.33 in) |
| Size | 279 g (9.84 oz) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~323 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3560 |
| CPU | Quad-core 1.83 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3950 mAh battery (15 Wh) |
| Colors | Red |
| Price | About 264 USD |