Asus Zenfone Go T500
6.1/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Asus Zenfone Go T500 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Asus Zenfone Go T500 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
7.0
design
5.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, April |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 73 x 9.9 mm (5.75 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Go T500 released?
The Asus Zenfone Go T500 was announced 2016, April.
What is the Asus Zenfone Go T500's display size?
The Asus Zenfone Go T500 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Go T500 have?
The Asus Zenfone Go T500 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Go T500 have?
The Asus Zenfone Go T500 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Go T500 have?
The Asus Zenfone Go T500 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenfone Go T500 battery capacity?
The Asus Zenfone Go T500 has a 2500 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Go T500 support 5G?
No, the Asus Zenfone Go T500 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Go T500 run?
The Asus Zenfone Go T500 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Go T500?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Go T500 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.