Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Global , HSDPA 800 / 850 / 2100 / 900 / 1900 - Taiwan |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - Global , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 6(900), 8(900), 9(1800), 18(800), 19(800), 28(700) - Taiwan , LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - India |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 143.7 x 71.5 x 10.5 mm (5.66 x 2.81 x 0.41 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); ZenUI |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Ceramic White/Silver/Purple/Aqua Blue/Sheer Gold/Glamour Red |
| Models | Z00ED |
| Price | 231 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL released?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL was announced 2015, August.
What is the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL's display size?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL have?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL have?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL is available with 8GB / 2GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL have?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL battery capacity?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL has a 2400 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL support 5G?
No, the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL run?
The Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.