| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, January |
| Dimensions | 242.3 x 164.2 x 6.8 mm (9.54 x 6.46 x 0.27 in) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz audio DTS Headphone X DTS HD sound Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, EDR, aptX |
| GPS | Yes; GLONASS |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7800 mAh battery (30 Wh) |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Colors | Silver, Grey |
| Price | About 385 USD |