Asus Zenfone 2 ZE500CL
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenfone 2 ZE500CL is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.6 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenfone 2 ZE500CL at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
5.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700) - Taiwan , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 148.1 x 71.5 x 10.9 mm (5.83 x 2.81 x 0.43 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop); ZenUI |
| Chipset | Intel Atom Z2560 |
| CPU | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red |
| Models | Z00D |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 2 ZE500CL released?
The Asus Zenfone 2 ZE500CL was announced 2015, March.
What is the Asus Zenfone 2 ZE500CL's display size?
The Asus Zenfone 2 ZE500CL has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 2 ZE500CL have?
The Asus Zenfone 2 ZE500CL comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 2 ZE500CL have?
The Asus Zenfone 2 ZE500CL is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 2 ZE500CL have?
The Asus Zenfone 2 ZE500CL features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenfone 2 ZE500CL battery capacity?
The Asus Zenfone 2 ZE500CL has a 2500 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 2 ZE500CL support 5G?
No, the Asus Zenfone 2 ZE500CL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone 2 ZE500CL run?
The Asus Zenfone 2 ZE500CL runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 2 ZE500CL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 2 ZE500CL at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.