Asus Zenfone Go ZB450KL
5.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2070 mAh
- OSAndroid 6
Sponsored
The Asus Zenfone Go ZB450KL is a smartphone announced 2016. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2070 mAh battery, and runs Android 6. AppsApk rates the Asus Zenfone Go ZB450KL at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , GSM 900 / 1800 - Taiwan, Europe |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - Global, India , HSDPA 900 / 2100 - Taiwan, Europe |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900) - Global , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - Europe , LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600) - Taiwan , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300) - India |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, July |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 136.5 x 66.7 x 11.2 mm (5.37 x 2.63 x 0.44 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6 (Marshmallow); ZenUI 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2070 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glacier Grey/Silver, Blue/Sheer Gold, Charcoal Black, Pearl White, Glamor Red, Lemon Yellow |
| Models | X009DA |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Go ZB450KL released?
The Asus Zenfone Go ZB450KL was announced 2016, July.
What is the Asus Zenfone Go ZB450KL's display size?
The Asus Zenfone Go ZB450KL has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Go ZB450KL have?
The Asus Zenfone Go ZB450KL comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Go ZB450KL have?
The Asus Zenfone Go ZB450KL is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Go ZB450KL have?
The Asus Zenfone Go ZB450KL features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenfone Go ZB450KL battery capacity?
The Asus Zenfone Go ZB450KL has a 2070 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Go ZB450KL support 5G?
No, the Asus Zenfone Go ZB450KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Go ZB450KL run?
The Asus Zenfone Go ZB450KL runs Android 6 (full: Android 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Go ZB450KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Go ZB450KL at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.