| Technology | LTE |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 13(700) |
| Speed | LTE-A |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
| Dimensions | 205.2 mm x 136.4 mm x X mm x |
| Weight | 320.1 g (11.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM (built-in) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Single | Yes |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack |
Yes DTS-HD |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4680 mAh battery |
| Colors | Black |