Asus Zenfone 4 A450CG (2014)
7.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1750 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Asus Zenfone 4 A450CG (2014) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 1750 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Asus Zenfone 4 A450CG (2014) at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 136.8 x 67.9 x 11.3 mm (5.39 x 2.67 x 0.44 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z2520 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 1750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Charcoal Black, Pearl White, Cherry Red, Sky Blue, Solar Yellow |
| Models | T00Q |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone 4 A450CG (2014) released?
The Asus Zenfone 4 A450CG (2014) was announced 2014, June.
What is the Asus Zenfone 4 A450CG (2014)'s display size?
The Asus Zenfone 4 A450CG (2014) has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone 4 A450CG (2014) have?
The Asus Zenfone 4 A450CG (2014) comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone 4 A450CG (2014) have?
The Asus Zenfone 4 A450CG (2014) is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone 4 A450CG (2014) have?
The Asus Zenfone 4 A450CG (2014) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenfone 4 A450CG (2014) battery capacity?
The Asus Zenfone 4 A450CG (2014) has a 1750 mAh battery.
Does the Asus Zenfone 4 A450CG (2014) support 5G?
No, the Asus Zenfone 4 A450CG (2014) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Asus Zenfone 4 A450CG (2014) run?
The Asus Zenfone 4 A450CG (2014) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone 4 A450CG (2014)?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone 4 A450CG (2014) at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN