Asus Zenpad 3S 10 Z500KL
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display9.7 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery7800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Asus Zenpad 3S 10 Z500KL is a tablet announced 2017. Key specs include a 9.7 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) chipset, a 8 MP main camera, a 7800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Asus Zenpad 3S 10 Z500KL at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 242.3 x 164.2 x 6.8 mm (9.54 x 6.46 x 0.27 in) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 |
| CPU | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio DTS Headphone X DTS HD sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE, EDR, aptX |
| GPS | Yes; GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7800 mAh battery (30 Wh) |
MISC | |
| Colors | Silver, Grey |
| Price | About 385 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad 3S 10 Z500KL released?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500KL was announced 2017, January.
What is the Asus Zenpad 3S 10 Z500KL's display size?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500KL has a 9.7 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad 3S 10 Z500KL have?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500KL comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad 3S 10 Z500KL have?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500KL is available with 32GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad 3S 10 Z500KL have?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500KL features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Asus Zenpad 3S 10 Z500KL battery capacity?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500KL has a 7800 mAh battery.
Does the Asus Zenpad 3S 10 Z500KL support 5G?
No, the Asus Zenpad 3S 10 Z500KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenpad 3S 10 Z500KL run?
The Asus Zenpad 3S 10 Z500KL runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad 3S 10 Z500KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad 3S 10 Z500KL at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.