| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2015 |
| Status | Available. Released 2015 |
| Dimensions | 246 x 171 x 8.2 mm (9.69 x 6.73 x 0.32 in) |
| Weight | 470 g (1.04 lb) |
| SIM | No |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8163B |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Atmos sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7280 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Price | About 254 USD |