BQ Aquaris V
7.3/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The BQ Aquaris V is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the BQ Aquaris V at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 148.1 x 73 x 8.4 mm (5.83 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Dinorex glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 235 USD |
● Questions about this phone
When was the BQ Aquaris V released?
The BQ Aquaris V was announced 2017, September.
What is the BQ Aquaris V's display size?
The BQ Aquaris V has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the BQ Aquaris V have?
The BQ Aquaris V is available with 2 GB or 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the BQ Aquaris V have?
The BQ Aquaris V is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the BQ Aquaris V have?
The BQ Aquaris V features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the BQ Aquaris V battery capacity?
The BQ Aquaris V has a 3100 mAh battery.
Does the BQ Aquaris V support 5G?
No, the BQ Aquaris V does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BQ Aquaris V run?
The BQ Aquaris V runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the BQ Aquaris V?
AppsApk's editorial team rates the BQ Aquaris V at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.