BQ Aquaris VS Plus
6.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The BQ Aquaris VS Plus is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the BQ Aquaris VS Plus at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 152.3 x 76.7 x 8.4 mm (6.00 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Dinorex glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.9", 1.25µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mist Gold |
| Price | About 256 USD |
● Questions about this phone
When was the BQ Aquaris VS Plus released?
The BQ Aquaris VS Plus was announced 2018, February.
What is the BQ Aquaris VS Plus's display size?
The BQ Aquaris VS Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the BQ Aquaris VS Plus have?
The BQ Aquaris VS Plus comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the BQ Aquaris VS Plus have?
The BQ Aquaris VS Plus is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the BQ Aquaris VS Plus have?
The BQ Aquaris VS Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the BQ Aquaris VS Plus battery capacity?
The BQ Aquaris VS Plus has a 3400 mAh battery.
Does the BQ Aquaris VS Plus support 5G?
No, the BQ Aquaris VS Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BQ Aquaris VS Plus run?
The BQ Aquaris VS Plus runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the BQ Aquaris VS Plus?
AppsApk's editorial team rates the BQ Aquaris VS Plus at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.