| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, October |
| Dimensions | 209.8 x 145.8 x 7 mm (8.26 x 5.74 x 0.28 in) |
| Weight | 467.2 g (1.03 lb) |
| SIM | No |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~60.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Atmos sound sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6200 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 176 USD |