Lenovo Lemon 3
6.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2750 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Lemon 3 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2750 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Lemon 3 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 71 x 8 mm (5.59 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold |
| Price | 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Lemon 3 released?
The Lenovo Lemon 3 was announced 2016, January.
What is the Lenovo Lemon 3's display size?
The Lenovo Lemon 3 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Lemon 3 have?
The Lenovo Lemon 3 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Lemon 3 have?
The Lenovo Lemon 3 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Lemon 3 have?
The Lenovo Lemon 3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Lemon 3 battery capacity?
The Lenovo Lemon 3 has a 2750 mAh battery.
Does the Lenovo Lemon 3 support 5G?
No, the Lenovo Lemon 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Lemon 3 run?
The Lenovo Lemon 3 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Lemon 3?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Lemon 3 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.