Lenovo Vibe P1m
6.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Vibe P1m is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Vibe P1m at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 71.8 x 9.3 mm (5.55 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Protection | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Onyx Black, Pearl White |
| Models | P1ma40 |
| Price | 120 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe P1m released?
The Lenovo Vibe P1m was announced 2015, September.
What is the Lenovo Vibe P1m's display size?
The Lenovo Vibe P1m has a 5.0 inches display.
How much RAM does the Lenovo Vibe P1m have?
The Lenovo Vibe P1m comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe P1m have?
The Lenovo Vibe P1m is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe P1m have?
The Lenovo Vibe P1m features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Vibe P1m battery capacity?
The Lenovo Vibe P1m has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe P1m support 5G?
No, the Lenovo Vibe P1m does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe P1m run?
The Lenovo Vibe P1m runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe P1m?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe P1m at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.