| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, April |
| Dimensions | 247 x 171 x 8.9 mm (9.72 x 6.73 x 0.35 in) |
| Weight | 509 g (1.12 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 312.3 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~218 ppi density) |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8732 (28 nm) - 4G model |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes, with multiple speakers |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Atmos sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | To be confirmed |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 7000 mAh battery |
| Colors | Pearl White, Midnight Blue |
| Price | About 180 EUR |