Lenovo S920
4.7/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2250 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo S920 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2250 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo S920 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 77.7 x 7.9 mm (6.06 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Blue |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S920 released?
The Lenovo S920 was announced 2013, March. Released 2013, May.
What is the Lenovo S920's display size?
The Lenovo S920 has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S920 have?
The Lenovo S920 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S920 have?
The Lenovo S920 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S920 have?
The Lenovo S920 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo S920 battery capacity?
The Lenovo S920 has a 2250 mAh battery.
Does the Lenovo S920 support 5G?
No, the Lenovo S920 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo S920 run?
The Lenovo S920 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S920?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S920 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.