Lenovo Yoga Tab 3 Plus
5.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1600×2560
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery9300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo Yoga Tab 3 Plus is a tablet announced 2016. Key specs include a 10.1 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 - 3G/LTE model chipset, a 13 MP main camera, a 9300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo Yoga Tab 3 Plus at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - EMEA |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 247 x 179 mm |
| Weight | 637 g (Wi-Fi)/ 644 g (3G/LTE) (1.40 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) - 3G/LTE model |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 - 3G/LTE model |
| GPU | Adreno 506 - 3G/LTE model |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 9300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Yoga Tab 3 Plus released?
The Lenovo Yoga Tab 3 Plus was announced 2016, September.
What is the Lenovo Yoga Tab 3 Plus's display size?
The Lenovo Yoga Tab 3 Plus has a 10.1 inches display with 1600 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Yoga Tab 3 Plus have?
The Lenovo Yoga Tab 3 Plus comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Yoga Tab 3 Plus have?
The Lenovo Yoga Tab 3 Plus is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Yoga Tab 3 Plus have?
The Lenovo Yoga Tab 3 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Yoga Tab 3 Plus battery capacity?
The Lenovo Yoga Tab 3 Plus has a 9300 mAh battery.
Does the Lenovo Yoga Tab 3 Plus support 5G?
No, the Lenovo Yoga Tab 3 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Yoga Tab 3 Plus run?
The Lenovo Yoga Tab 3 Plus runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow), upgradable to 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Yoga Tab 3 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Yoga Tab 3 Plus at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.