| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, June |
| Dimensions | 264.1 x 176.5 x 9 mm (10.40 x 6.95 x 0.35 in) |
| Weight | 550 g (1.21 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8382 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6340 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 210 USD |